POWERBIOTIC DIGEST KAPUSTA 60 KAPSUŁEK ZDROWIE JELIT

102,00 zł

Nowy produkt

20 Przedmioty

POWERBIOTIC
DIGEST

Powerbiotic Digest przeznaczony jest dla ludzi którzy chcą wspomóc procesy trawienne oraz kompleksowo zadbać o zdrowie swoich jelit. Ze względu na obecność efektywnych mikroorganizmów oraz korzystnych substancji biologicznych i mineralnych polecany jest również w stanach osłabienia organizmu, obniżenia odporności oraz narażenia na stres i wysiłek fizyczny czy psychiczny.

Kapusta kiszona – wartości odżywcze i zdrowotne

Kapusta kiszona powstaje w wyniku fermentacji z udziałem szczepów bakterii, m.in. Lauconostoci i Pediococcus, po uprzednim zasoleniu. W procesie fermentacji powstają bakterie kwasu mlekowego (bakterie probiotyczne), które korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit i pozwalają regulować pracę układu trawiennego (oczyszczają przewód pokarmowy z bakterii gnilnych). Proces ten stwarza idealne warunki do rozwoju dobroczynnych bakterii jelitowych, które mają wpływ na trawienie tłuszczów. Szczepy bakterii występujące w produktach kiszonych działają podobnie jak antybiotyki, niszcząc mikroorganizmy chorobotwórcze w organizmie człowieka. Bakterie podczas fermentacji wytwarzają dodatkowy kwas askorbinowy, dlatego kapusta kiszona zawiera więcej witaminy C w stosunku do kapusty surowej. Kiszenie kapusty zwiększa ilość poszczególnych składników prozdrowotnych. Uzyskany sok z kiszonej kapusty stanowi doskonały środek odżywczo-leczniczy. Okłady z soku z kapusty białej stosowano do łagodzenia bólu reumatycznego i wykorzystywano je w leczeniu owrzodzeń.

Kiszona kapusta posiada też inne cenne właściwości, jak:
– działa przeciwnowotworowo,
– obniża ciśnienie krwi, ułatwia zasypianie, uspokaja,
– aktywizuje pracę mózgu, poprawia nastrój, zwiększa zdolność koncentracji, łagodzi stres,
– przyspiesza przemianę materii,
– pobudza wzrost komórek i działa odmładzająco,
– ułatwia wchłanianie żelaza,
– wzmacnia mięsień sercowy,
– pomaga w budowie tkanki kostnej.

Przy procesie kiszenia kapusty należy wykorzystywać surowiec wyprodukowany bez tzw. chemii, czyli pestycydów, herbicydów i sztucznych nawozów. Dopiero tak wyprodukowana kapusta spełnia rolę żywności funkcjonalnej. W sprzedaży w Polsce występuje kapusta kiszona i kapusta kwaszona. Różnica między tymi kapustami polega na tym, że kapusta kiszona powstaje w wyniku dwutygodniowej fermentacji mlekowej, posiada charakterystyczną żółtą barwę oraz bardzo kwaśny smak. Natomiast kapusta kwaszona ma białą barwę, lekko kwaśny smak, będący efektem doprawiania jej octem i cukrem, dlatego nie posiada cennych właściwości kapusty kiszonej, kapusta kiszona i jej sok są produktami o niskiej wartości energetycznej, szczególnie polecane są dla osób walczących z nadwagą lub otyłością (16 19 kcal/100 g kapusta kiszona, 12 33 kcal/100 g sok) (35, 37, 38).

Najwartościowsza jest kapusta długo kiszona w zamkniętej beczce (minimum 3 miesiące), kupowana na wagę lub w szczelnie zamkniętym słoiku. Kiszoną kapustę należy gotować w niewielkiej ilości wody, w której rozpuszczają się witamina C i kwas foliowy, np. do ugotowania 0,5 kg kapusty wystarczą 2 filiżanki wody. Najmniej wartościowa jest kiszona kapusta pasteryzowana, w której zniszczone zostały bakterie kwasu mlekowego i witaminy. Kapusta kiszona jest bogatym źródłem sodu, dlatego jej spożycie powinny ograniczać osoby z:

– chorobami naczyniowo-sercowymi,
– nadciśnieniem tętniczym,
– chorobami nerek.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

POWERBIOTIC DIGEST KAPUSTA 60 KAPSUŁEK ZDROWIE JELIT

POWERBIOTIC DIGEST KAPUSTA 60 KAPSUŁEK ZDROWIE JELIT

POWERBIOTIC DIGEST KAPUSTA 60 KAPSUŁEK ZDROWIE JELIT

30 innych produktów w tej samej kategorii: